Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016

Θεμέλιο παραμονής η νίκη στο Λιανοβέργι

Τα θεμέλια της παραμονής στην Α1 χτίσανε οι παίκτες μας, στον αγώνα με την Δόξα Λιανοβεργίου,  νικώντας την  μέσα στην έδρα της, με το καθαρό σκορ 3-0. Μια νίκη πολύ σημαντική για την  περαιτέρω πορεία της ομάδας μας,  καθότι  προήλθε επί ενός αντιπάλου που έφερε σε δύσκολη θέση πολλές πρωτοκλασάτες ομάδες που διεκδικούν την άνοδο. Για ένα ακόμη παιχνίδι ο αειθαλής Παναγιώτης Καραμεταξάς ήταν αυτός που με τα δύο γκολ άνοιξε τον δρόμο για  την εύκολη επικράτηση της ομάδας μας.

Αν και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ελάχιστες φάσεις εκατέρωθεν με το στείρο 0-0  η επανάληψη, μας  επιφύλαξε πολλές συγκινήσεις. Ο Αχιλλέας με μεγαλύτερη πίστη ότι μπορεί  να πάρει το αποτέλεσμα που επιθυμούσε κατάφερε στο 57΄ με αριστοτεχνική εκτέλεση  φάουλ  του Καραμεταξά να ανοίξει το σκορ για την ομάδα μας. Ενώ στο 76΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, όταν βρήκε η μπάλα   χέρι αμυντικού των γηπεδούχων από την  σέντρα του Μάραντη  που  είχε περάσει ένα λεπτό πριν στο παιχνίδι,  ο Καραμεταξάς ανέβασε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ τον δείκτη σε 0-2 .Ενώ το  0-3 σημείωσε ο Γιαμαλίδης όταν δέχτηκε μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων τριπλάροντας και τον τερματοφύλακα  ανεβάζοντας και άλλο τον δείκτη του σκορ που ήταν και το τελικό σε 0-3.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Γιοβανόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Παζαρτζικλή και Αργυρίου

Συνθέσεις

Δόξα Λιανοβεργίου : Γιάντσης, Παπαδόπουλος, Καραπατσάς, Βασιλείου, Νουσιόπουλος, Τζέπης, Κύρτσογλου, Ντόι, Καραντουλαμάς, Γελαδάρης, Μπαντής

Αχιλλέας Νάουσας : Μπουμπουλέντρας, Δημητρίου (63′ Σαμαράς Δ.), Γιάτσος, Γκέτσος, Καραμεταξάς, Τσάλμας (75′ Μάραντης), Στογιάννος Γ., Γιαμαλίδης, Μπράτσης, Τσαρτσίου (46′ Κακούδης), Καϊσίδης

Το 0-2 με πέναλτι του Καραμεταξά.