Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016

Όταν σου λείπει το πάθος και η τύχη ..μοιραίος χάνεις

Μόνο η καλή τεχνική κατάρτιση  των ποδοσφαιριστών μας δεν έφτανε για να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι ,χρειαζόταν και πάθος και πείσμα κάτι που έλειπε από αρκετούς μας παίκτες ,ενώ και η τύχη μας γύρισε την πλάτη σε αρκετές περιπτώσεις, με αποτέλεσμα να υποστούμε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα αυτήν την φορά  από την ομάδα τις Χαρίεσσας οι οποία  διέθετε τα ως άνω βασικά στοιχεία..
Στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στα πρώτα 10΄λεπτά η ομάδα μας πιο δεμένη στο κέντρο έδειξε να έχει τον έλεγχο δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες  μία στο 1΄λεπτό μετά από ένα μακρινό δυνατό σουτ και ενώ η μπάλα κατευθύνονταν στο δεξί παραθυράκι του Ηλιάδη  ο οποίος να σημειώσουμε έπαιζε με πυρετό κατάφερε με υπερένταση να την διώξει σε κόρνερ , στην φάση αυτή τραυματίστηκε στα πλευρά κτυπώντας στο δοκάρι που ευτυχώς δεν ήταν σοβαρός, 5΄λεπτά  αργότερα σε τετ-α-τετ με τον Κακούδι ο Ηλιάδης αποσόβησε το βέβαιο γκολ   δείχνοντας  ότι παραμένει  ένας από τους κορυφαίους τερματοφύλακες τις κατηγορίας .
Και ενώ περίμενε κανείς ο Αχιλλέας να σφυροκοπήσει με μακρινές μπαλιές στην πλάτη τις άμυνας εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα του Κακούδι   και Γιάτσου δεν το έπραξε ,αντίθετα το έπραξε η ομάδα της Χαρίεσσας καταφέρνοντας  σε πολλές περιπτώσεις να δημιουργήσουν ρήγματα και να βρεθούν με αξιώσεις στην περιοχή μας .
Αν και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το στείρο 0-0 το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε αρκετές συγκινήσεις. Η αντικατάσταση του αρχηγού μας Πέτρου Μπράτση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για να βρεθεί σε γάμο φίλο του άλλαξε κάπως τα δεδομένα στο κέντρο με αποτέλεσμα να μην περνάν εύκολα η μπαλιές στην περιοχή των γηπεδούχων , πάρα ταύτα η ομάδα μας στο 51΄κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ  με τον Γιάννη Στογιάννο  όταν ο Γιάτσος κατάφερε να ξεπεράσει με περίτεχνες τρίπλες  διαδοχικά τρείς παίκτες πασάροντας στον επερχόμενο Κακούδι το σουτ του  όμως αποκρούστηκε προσωρινά από αμυντικό τον γηπεδούχων και ο Στογιάννος δεν έχασε την ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα στου ανήμπορου να αντιδράσει Ηλιάδη. Η πανηγυρισμοί των παικτών της ομάδος μας  δεν κράτησαν ούτε ένα λεπτό όταν μετά την σέντρα η γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Στογγιάνη σε 1-1.  Κομβικό σημείο για την ομάδα μας οι τραυματισμοί του Δημητρίου στο 62΄και του Κάργα στο 64΄ ο μέν πρώτος με πρόβλημα στην κνήμη και ο δεύτερος ο οποίος  αντικατάστησε  των Μπράτση στο 46΄ με βαρύ διάστρεμμα στο δεξί του αστράγαλο στο οποίο στην συνέχεια του τοποθετήθηκε γύψονάρθηκας.. Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας προσπαθούσε να κρατήσει μακριά τους γηπεδούχους από την περιοχή μας ,κατάφερε προς στιγμήν αρκετές φορές να απομακρύνει τους κινδύνους ,κάτι που δεν κατάφερε  όμως στο 86΄ όταν  οι γηπεδούχοι  με τον  Γραμματικό δεχόμενος την μπάλα στην πλάτη τις άμυνας από τον Παμπουχίδη  κατάφερε  να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ  με 2-1 ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κοσμάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως η τύχη δεν στάθηκε με το μέρος του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κΚαραγκιζόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Αργυρίου και Μαργαρίτη.
                                                                                  Συνθέσεις
ΑΕ Χαρίεσσας : Ηλιάδης, Κοτσογιαννίδης, Ιωαννίδης Θ., Σταμάτης, Ιωαννίδης Ζ., Λύτης, Φωτιάδης (66′ Δελητζάκης), Τουμαράς, Τσάλμας (46′ Παμπουχίδης), Στογιάννης (87′ Δάτσης), Γραμματικός

Αχιλλέας Νάουσας : Μπουμπουλέντρας, Δημητρίου ( 62′ Σαμαράς Δ.), Γκέτσος, Καραμεταξάς, Βακαλίδης, Μάραντης, Στογιάννος, Μπράτσης (46′ Κάργας / 64′ . Τσαρτσίου), Γιάτσος, Κοσμάς, Κακούδης