Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016

Όταν σου λείπει το πάθος και η τύχη ..μοιραίος χάνεις

Μόνο η καλή τεχνική κατάρτιση  των ποδοσφαιριστών μας δεν έφτανε για να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι ,χρειαζόταν και πάθος και πείσμα κάτι που έλειπε από αρκετούς μας παίκτες ,ενώ και η τύχη μας γύρισε την πλάτη σε αρκετές περιπτώσεις, με αποτέλεσμα να υποστούμε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα αυτήν την φορά  από την ομάδα τις Χαρίεσσας οι οποία  διέθετε τα ως άνω βασικά στοιχεία..
Στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στα πρώτα 10΄λεπτά η ομάδα μας πιο δεμένη στο κέντρο έδειξε να έχει τον έλεγχο δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες  μία στο 1΄λεπτό μετά από ένα μακρινό δυνατό σουτ και ενώ η μπάλα κατευθύνονταν στο δεξί παραθυράκι του Ηλιάδη  ο οποίος να σημειώσουμε έπαιζε με πυρετό κατάφερε με υπερένταση να την διώξει σε κόρνερ , στην φάση αυτή τραυματίστηκε στα πλευρά κτυπώντας στο δοκάρι που ευτυχώς δεν ήταν σοβαρός, 5΄λεπτά  αργότερα σε τετ-α-τετ με τον Κακούδι ο Ηλιάδης αποσόβησε το βέβαιο γκολ   δείχνοντας  ότι παραμένει  ένας από τους κορυφαίους τερματοφύλακες τις κατηγορίας .
Και ενώ περίμενε κανείς ο Αχιλλέας να σφυροκοπήσει με μακρινές μπαλιές στην πλάτη τις άμυνας εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα του Κακούδι   και Γιάτσου δεν το έπραξε ,αντίθετα το έπραξε η ομάδα της Χαρίεσσας καταφέρνοντας  σε πολλές περιπτώσεις να δημιουργήσουν ρήγματα και να βρεθούν με αξιώσεις στην περιοχή μας .
Αν και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το στείρο 0-0 το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε αρκετές συγκινήσεις. Η αντικατάσταση του αρχηγού μας Πέτρου Μπράτση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για να βρεθεί σε γάμο φίλο του άλλαξε κάπως τα δεδομένα στο κέντρο με αποτέλεσμα να μην περνάν εύκολα η μπαλιές στην περιοχή των γηπεδούχων , πάρα ταύτα η ομάδα μας στο 51΄κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ  με τον Γιάννη Στογιάννο  όταν ο Γιάτσος κατάφερε να ξεπεράσει με περίτεχνες τρίπλες  διαδοχικά τρείς παίκτες πασάροντας στον επερχόμενο Κακούδι το σουτ του  όμως αποκρούστηκε προσωρινά από αμυντικό τον γηπεδούχων και ο Στογιάννος δεν έχασε την ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα στου ανήμπορου να αντιδράσει Ηλιάδη. Η πανηγυρισμοί των παικτών της ομάδος μας  δεν κράτησαν ούτε ένα λεπτό όταν μετά την σέντρα η γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Στογγιάνη σε 1-1.  Κομβικό σημείο για την ομάδα μας οι τραυματισμοί του Δημητρίου στο 62΄και του Κάργα στο 64΄ ο μέν πρώτος με πρόβλημα στην κνήμη και ο δεύτερος ο οποίος  αντικατάστησε  των Μπράτση στο 46΄ με βαρύ διάστρεμμα στο δεξί του αστράγαλο στο οποίο στην συνέχεια του τοποθετήθηκε γύψονάρθηκας.. Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας προσπαθούσε να κρατήσει μακριά τους γηπεδούχους από την περιοχή μας ,κατάφερε προς στιγμήν αρκετές φορές να απομακρύνει τους κινδύνους ,κάτι που δεν κατάφερε  όμως στο 86΄ όταν  οι γηπεδούχοι  με τον  Γραμματικό δεχόμενος την μπάλα στην πλάτη τις άμυνας από τον Παμπουχίδη  κατάφερε  να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ  με 2-1 ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κοσμάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως η τύχη δεν στάθηκε με το μέρος του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κΚαραγκιζόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Αργυρίου και Μαργαρίτη.
                                                                                  Συνθέσεις
ΑΕ Χαρίεσσας : Ηλιάδης, Κοτσογιαννίδης, Ιωαννίδης Θ., Σταμάτης, Ιωαννίδης Ζ., Λύτης, Φωτιάδης (66′ Δελητζάκης), Τουμαράς, Τσάλμας (46′ Παμπουχίδης), Στογιάννης (87′ Δάτσης), Γραμματικός

Αχιλλέας Νάουσας : Μπουμπουλέντρας, Δημητρίου ( 62′ Σαμαράς Δ.), Γκέτσος, Καραμεταξάς, Βακαλίδης, Μάραντης, Στογιάννος, Μπράτσης (46′ Κάργας / 64′ . Τσαρτσίου), Γιάτσος, Κοσμάς, Κακούδης

Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016

Διασυρμός εντός έδρας από τον Κοπανό

Ασύνδετος  νωχελικός και αδιάφορος  παρουσιάστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα η ομάδα μας και μοιραίως διασύρθηκε  από την ομάδα του ΓΑΣ Κοπανού<10Starbet> με σκορ 5-0  και αν δεν υπήρχε ο  Μπουμπουλέντρας το σκορ θα έφτανε ακόμα  υψηλότερα.
Δεν θα σταθούμε και ούτε θέλουμε να κριτικάρουμε την  ατομική παρουσία του καθενός εκ των παικτών  μας που ήταν απαράδεκτη , αυτό που μας ενδιαφέρει και μπορούμε να κριτικάρουμε είναι η όλη παρουσία  της ομάδος που χθες δεν θύμιζε καθόλου ότι αγωνίζεται στην Α1 αλλά σε κατώτερη κατηγορία  σκορπίζοντας μόνο απογοήτευση στους φιλάθλους της. . Ας ευχηθούμε ότι το παιχνίδι με τον Κοπανό να είναι μια κακή παρένθεση και να βρει η ομάδα τα πατήματά της αρχής γενομένης από το επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με την Χαρίεσσα. Αν όμως υπάρχουν κάποια αίτια για αυτήν την κακή εικόνα αυτά θα πρέπει να ξεριζωθούν τάχιστα , ακόμη και αν χρειαστεί να παρθούν κεφάλια, και πιστεύουμε ότι ο προπονητής που οι διοίκηση του έχει απόλυτη εμπιστοσύνη θα κάνει αυτό που πρέπει και  είναι αναγκαίο.
Για το πώς εξελληχθηκε το παιχνίδι  με τον Κοπανό δεν θα το σχολιάσουμε αρκεί να αναφέρουμε ότι στο 28΄λεπτό από τραγικά λάθη τις  ομάδος μας κατόρθωσε να δώσει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν  με σκορ 3-0   μας δόθηκαν  στην συνέχεια κάποιες ευκαιρίες να μειώσουμε αλλά δεν τα καταφέραμε.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλισε με επιθετικό μονόλογο των φιλοξενουμένων μιας και ο εκνευρισμός των παικτών μας είχε φτάσει  στα ύψη ενώ υπήρχε και ο κίνδυνος αποβολών μιας και αρκετή παίκτες μας δέχθηκαν κίτρινες κάρτες , ο Μπουμπουλέντρας παρότι εκτέθηκε από την άμυνα του πάρα πολλές φορές  κατόρθωσε μέχρι το 74΄να κρατά το σκορ χαμηλά με βάσει την εικόνα του παιχνιδιού όμως ο Μπούφι και ο Δημούλτσης δεν είχαν  πει την τελευταία τους λέξη  στο 74΄  και  85΄ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα τους .

Διαιτητής του Αγώνα ο κ, Μελτσανίδης με βοηθούς τους κ.κ Νησελίτη και Νατσιούρα ήταν μέτρια

Συνθέσεις
Αχιλλέας Νάουσας : Μπουμπουλέντρας, Σαμαράς Δ. (46′ Γιαμαλίδης), Μάραντης, Γκέτσος, Κοσμάς, Καραμεταξάς, Μπράτσης, Γιάτσος, Στογιάννος Γ. (46′ Σύγγας), Τσαρτσίου (61′ Τουγγελίδης), Κακούδης

ΓΑΣ Κοπανού «10Starbet» : Αντιφάκος, Κοσμίδης, Χαραλαμπίδης, Μισαηλίδης, Κατσουγιαννόπουλος, Μπούφι, Οικονόμου Α. (80′ Μποζίνης(, Οικονόμου Χ. (80′ Δημούλτσης), Σιδηρόπουλος (74′ Κελέσμητος), Καψάλης, Σπανός.

Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016

Μπορούσε να πάρει και το τρίποντο στον Άγιο Γεώργιο (φώτο)

Το εκρηκτικό πρώτο 20 λεπτό του Αχιλλέα  θα ήταν αρκετό για να πάρει την νίκη και τους 3 βαθμούς παρά το γρήγορο και όμορφο γκολ του Δημήτρη Σαμαρά στο 11΄ χάθηκαν πολλές καλές ευκαιρίες  στο διάστημα αυτό που αν καρποφορούσαν σίγουρα το παιχνίδι δεν θα χρειαζόταν να φτάσει  στο 84΄για να πάρουμε μόνο τον βαθμό τις ισοπαλίας.
Ιδανικό ξεκίνημα και μόλις στο 11΄ο Δημήτρης Σαμαράς με σουτ το 0-1 για την ομάδα μας.
Στο 12΄φάουλ του Καραμεταξά απέκρουσε ενστικτωδώς ο Δουίτσης .
Κακούδης και Κοσμάς αστόχησαν από πολύ καλά σημεία  στο 17΄και 19΄αντίστοιχα.
Ενώ διαφαίνονταν ότι  το δεύτερο γκολ για την ομάδα μας  δεν θα αργήσει να επιτευχθεί  οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους οργανωμένη επίθεση τους κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο 28΄ όταν ο Ρόκος από πλάγια μπήκε στην περιοχή μας το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε προς στιγμή ο Μπουμπουλέντρας  και ο Καρυπίδης παίρνοντας το ριμπάουντ κατόρθωσε με πλασέ να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους.

Στο 35΄μία ακόμη ευκαιρία καταγράφηκε για την ομάδα μας όταν το δυνατό σουτ του Καραμεταξά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Δουίτση.
Το ημίχρονο έκλεισε με τρείς ακόμη ευκαιρίες για την ομάδα μας στο 38΄και 42΄με τον Κακούδη και στο 39΄με τον Κοσμά.

Στο δεύτερο ημίχρονο αδικαιολόγητα η ομάδα μας  έδωσε αρκετό χώρο στους γηπεδούχους που με την σειρά τους έφταναν πιο εύκολα στα καρέ του Μπουμπουλέντρα ο οποίος όσες φορές χρειάστηκε έδωσε το παρόν του.
Στο 58΄ οι παίκτες και ο μπάγκος μας  διαμαρτυρήθηκαν για ένα γκολ το οποίο κακός δεν μέτρησε ο διαιτητής κ. Παρασίου όταν σε σουτ του Κακούδη ο Δουίτσης απέκρουσε την μπάλα μέσα από την γραμμή του τέρματος  του και στην συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντική σε κόρνερ και ενώ ο Γ΄ βοηθός κατευθύνονταν προς την σέντρα ο κ. Παρασίου υπέδειξε το κόρνερ αντί να μετρήσει το κανονικό γκολ παρά τις διαμαρτυρίες μας  το οποίο και πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 62΄ δοκάρι και για τον Απόλλωνα με τον Ρόκο

Στο 75΄ ο Τσαρτσίου  από λάθος του  έχασε την μπάλα στο χώρο του κέντρου στην συνέχεια υπέπεσε σε νέο λάθος κάνοντας αχρείαστο φάουλ με το οποίο οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να προηγηθούν με τον Κουτρουλιά .

Τα τελευταία 15 λεπτά το παιχνίδι πήρε μία άγρια μορφή με την μπάλα να   ανεβοκατεβαίνει στης δύο περιοχές σε μία από αυτές συγκεκριμένα στο 84΄η ομάδα μας  κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 2-2  όταν το φάουλ που εκτέλεσε ο Κοσμάς ο κορυφαίος και  σήμερα μετά και το παιχνίδι με το Ροδοχώρι   Μάραντης  με κεφαλιά έδωσε έστω και τον βαθμό στην ομάδα μας .