Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Νίκη οξυγόνο σπάζοντας ταυτόχρονα και την παράδοση

Το πρώτο τρίποντο στην έδρα μας  καταφέραμε να πάρουμε  κερδίζοντας με 2-1 τον Ατρόμητο Διαβατού σπάζοντας και την παράδοση που ήθελε την ομάδα του Διαβατού να μην χάνει από τον Αχιλλέα τόσο εντός όσο και εκτός, αν και η ομάδα μας στα παιχνίδια που έδωσε μέχρι τώρα  έπαιζε καλύτερα έχανε κραυγαλέες  ευκαιρίες και όσες φορές προηγήθηκε δεν κατάφερε να πάρει βαθμό η βαθμούς .
Αυτό ακριβώς θα συνέβαινε παραλίγο και χθες όταν το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το στείρο 0-0 χάνοντας από πλευρά μας πολλές κλασικές ευκαιρίες αλλά το γκολ δεν ερχόταν , ευτυχώς αυτό δεν συνέβη και στο δεύτερο όπου σε ένα τρίλεπτο καταφέραμε να σημειώσουμε δύο πολύ όμορφα γκολ αρχικά με τον Καισίδη στο 71΄όταν αυτός δέχθηκε ωραία μπαλιά του Γιώργου Τσαρτσίου στον κενό χώρο πίσω από την πλάτη τις άμυνας του Διαβατού και με πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ  δύο λεπτά αργότερα 73΄ο αρχηγός μας Πέτρος Μπράτσης σημείωσε το δεύτερο γκολ με ασύλληπτο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή μη αφήνοντας  περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Διαβατού . Στα επόμενα 10 λεπτά κατορθώσαμε να απολέσουμε άλλες δύο τουλάχιστον ευκαιρίες για να διευρύνουμε το σκορ δεν το κατορθώσαμε , ότι δεν κάναμε εμείς το έκανε ο Διαβατός όταν 5΄λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Λιλιόπουλος από πλάγια θέση επιχείρησε να σεντράρει στην περιοχή μας η μπάλα όμως  πείρε περίεργα φάλτσα και κατέληξε  στο  αριστερό παραθυράκι του Μπουμπουλέντρα  μειώνοντας σε 2-1 το οποίο δεν ήταν ικανό να αλλάξει την ροή του αγώνα.
 Φάσεις και γκολ
3΄λεπτό μπαλιά του Μπράτση   ο ταχύτατος Κακούδης πέρασε τον αντίπαλο του  αλλά η μπάλα του έφυγε στα πλάγια χάνοντας πολύτιμο χρόνο να πλασάρει τον εξελθόντα  Μανιόπουλο.ο οποίος κατόρθωσε να την μπλοκάρει πέφτοντας στα πόδια του επιθετικού μας .
Στο  15΄  είχαμε μία αναγκαστική αλλαγή  στην θέση του Γρηγόρη  Γκέτσου ο οποίος τραυματίστηκε πείρε  ο Δημήτρης  Σαμαράς.
Στο 17΄ ο Γιαμαλίδης δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα  από πλάγια στην περιοχή του πέναλτι όπου κινούνταν  ο Μπράτσης οι αμυντική κατόρθωσαν να την τελευταία στιγμή να την απομακρύνουν .
Στο 33΄επέλαση του Μπράτση  περνώντας και τον τελευταίο  αμυντικό  και λίγο πριν βρεθεί τετ α τετ με τον τερματοφύλακα  αυτός τον ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή   ωστόσο ο ρέφερι κ. Κωστούλης  του έδειξε  μόνο την κίτρινη αντί  την κόκκινη μιας και ο παίκτης μας ήταν σε προφανή θέση για γκολ .
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία του Διαβατού όταν το σουτ του  Παγγούρα δεν βρήκε τον στόχο του.
Στο 53΄και 67΄λεπτό η ομάδα μας  είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Κακούδι και Καισίδη όμως ο  Μανιόπουλος μπλόκαρε κρατώντας το μηδέν.
Το 1-0 για την ομάδα μας  στο 71΄λεπτό μετά από  πολύ όμορφη μπαλιά του Τσαρτσίου στον κενό χώρο  όπου  με πλασέ ο Καισίδης άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.
Δύο λεπτά αργότερα ο Μπράτσης με ένα ασύλληπτο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή  κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα μας.
Ενώ στο 85΄ο Λιλιόπουλος από πλάγια προσπάθησε να περάσει μία σέντρα στην περιοχή του Αχιλλέα αυτοί πήρε αρκετά φάλτσα και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Μπουμπουλέντρα  μειώνοντας με αυτόν τον ανέλπιστο τρόπο σε 2-1 το οποίο όπως αναφέραμε δεν ήταν αρκετό να αλλάξει την ροή του αγώνα .
Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή κ. Κωστούλη βρήκε την ομάδα μας να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντική νίκη  που ευχόμαστε να αποδειχθεί  ευεργετική για την συνέχεια
Η διαιτησία του κ. Κωστούλη με βοηθούς τους κ. Παπαδάκη και Χαλατζιούκα ήταν πολύ καλή  εκτός από την φάση του 33΄που κατά την άποψη  μας θα έπρεπε να κοκκινίσει τον αμυντικό του Διαβατού.
                                                    Συνθέσεις
ΑΧΙΛΛΕΑΣ Ν : Μπουμπουλέντρας, Γιάτσος, Γκέτσος (15′ λ.τ. Σαμαράς Δ.), Καραμεταξάς, Δημητρίου, Τσάλμας, Στογιάννος Γ. (65′ Κάργας), Γιαμαλίδης (55′ Τσαρτσίου), Καϊσίδης, Μπράτσης, Κακούδης.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ  : Μανιόπουλος, Μουρατίδης, Σερασκιέρης, Αρβανιτίδης, Ζερδαλής, Κωστογλίδης, Λιλιόπουλος, Παγγούρας, Τσιολάκης, Καρατζάς (46′ Κάσα), Κλάψης.

Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ από το ΔΣ του συλλόγου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
                   Του ΔΣ του ΑΧΙΛΛΕΑ ΝΑΟΥΣΑΣ

Θεωρούμε υποχρέωση  να ζητήσουμε  και εμείς με την σειρά μας μία μεγάλη συγνώμη από τον φίλαθλο κόσμο που παρευρέθηκε στο γήπεδο του Αγ. Νικολάου για την ανάρμοστη συμπεριφορά φιλάθλου μας ο οποίος εκνευρισμένος δικαίως η αδίκως από τις αποφάσεις του επόπτη  καταφέρθηκε εναντίον των φιλάθλων προκαλώντας γενική σύρραξη. Βεβαίως και καταδικάζουμε την ενέργεια αυτή του φιλάθλου μας και ευελπιστούμε και το ευχόμαστε ότι τέτοια φαινόμενα θα εξαλείψουν από τα γήπεδα το συντομότερο δυνατόν.  Δεν μπορούμε όμως να αφήσουμε ασχολίαστη  την άποψη του η της αρθρογράφου στο blog του Ολυμπιακού Νάουσας ότι δεν μπορεί ο φίλαθλος αυτός να ενεργή  κατά τέτοιο τρόπο λες και η ομάδα είναι ιδιοκτησίας του . Πιθανών ξεχνούν η σκοπίμως το παραβλέπουν το  ότι ο συγκεκριμένος φίλαθλος ήταν είναι και θα το θέλαμε πολύ να  συνεχίσει να είναι η ψυχή της ομάδος , προσέφερε πάρα πολλά από διάφορα πόστα , και ουδέποτε είπε η έδειξε με οποιονδήποτε  τρόπο ότι η ομάδα είναι ιδιοκτησίας του ,όχι μόνο αυτός αλλά ούτε και κανείς άλλος μας  εν αντιθέσει με κάποιους  άλλους  που πραγματικά όχι μόνο θεωρούν πως είναι ιδιοκτησία η ομάδα τους αλλά το διατυμπανίζουν κιόλας.
                                                                                                                                                    Το ΔΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Του Αναστάσιου Μπράτση

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη πρώτα από όλα από την ομάδα μου τον  Αχιλλέα αλλά και από την ομάδα του Ολυμπιακού Νάουσας καθώς και από όλους τους φιλάθλους όπου χθες δικαίως η αδίκως εξετράπην δημιουργώντας  καταστάσεις που δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση  να συμβεί. Πριν 3 χρόνια  αποχώρισα  από το λειτούργημα του προπονητή ,ενώ πέρσι αποχώρισα και  από τα διοικητικά τις ομάδος , και ομολογώ μου έκαναν καλό ,καιρός λοιπόν να αποχωριστώ και από την φίλαθλοι ιδιότητα της ομάδος που υπέρ αγάπησα . Εύχομαι ότι καλύτερο στην ομάδα μου.

Αναστάσιος  Μπράτσης

Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2016

ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΟΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Διοίκηση -  παίκτες αλλά και όλη η οικογένεια του Αχιλλέα Νάουσας εκφράζουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια στον Αντιπρόεδρο του συλλόγου Πόπη Νικόλαο για την απώλεια του Πατέρα του Γεώργιο .Ευχόμαστε δύναμη και κουράγιο τόσο στον ίδιο όσο και στους οικείως του. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει,
                                                                             Το ΔΣ

Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016

Ήχος και Χρώμα Σάββατο 12 Νοεμβρίου Μουσική βραδιά στο καφέ Νέον.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Σάββατο 12 Νοεμβρίου και ώρα 21,30μμ  στο καφέ ΝΕΟΝ  για μια ακόμη φορά το πολιτιστικό τμήμα του Αχιλλέα Νάουσας πρωτοτυπεί  και διοργανώνει μουσική εκδήλωση  με το 8μελές σχήμα <<Ηχος και Χρώμα>> αποτελούμενη από τους Ζιαμπάκα Νίκο, Παπαδόπουλο Νίκο, Καραφούσια Βεργινία, Μητσιάνη Κωνσταντίνο, Μπέρσο Ζαφείρη, Δούτση  Δημήτριο, Σιώψη Θεοδόση  και Τάσου Κάργα σας υπόσχονται μια ανεπανάληπτη μουσική βραδιά .

Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016 και ώρα 21,30μμ στο Καφέ Νέον

Είσοδος με ποτό 10 ευρώ  ,δεύτερο ποτό 5 ευρώ
Λόγο περιορισμένου αριθμού θέσεων  προτεραιότητα θα έχουν όσοι θα έχουν κλείσει  θέσης!!!!

Για κρατήσεις στα τηλ. 6979387486 Λάκη Ακριτίδη και 6973992687 Κάργα Αναστάσιο .