Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

Νίκη χρυσάφι το 2-0 επί των Τρικάλων (φώτο)

Ένας φανταστικός  Αχιλλέας  που θύμισε τις παλιές καλές εποχές της, κατόρθωσε άνετα να πάρει το τρίποντο επί ενός  αξιόμαχου αντιπάλου όπως είναι ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων ο οποίος πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια στο πρωτάθλημα τις  Α1. Οι μπέμπηδες του Παναγιώτη Καραμεταξά    κάνοντας ίσως το καλύτερο φετινό  παιχνίδι τους  στο πρωτάθλημα απέδειξαν ότι θα είναι για πολλούς σκληρό καρύδι .Για 60΄και πλέων λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Αχιλλέα με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας ,με σωστές και αριστοτεχνικές μεταβιβάσεις, με όμορφες και περίτεχνες ατομικές ενέργειες  όπου χρειάστηκε αλλά και με αλάνθαστες άλληλοκαλύψεις,  δεν επέτρεψαν  των αντίπαλο
τουλάχιστον στα 60΄πρώτα λεπτά να  κάνει κάποια επικίνδυνη φάση στα καρέ του Ηλιάδη, και μόνο τα τελευταία 30΄λεπτά απείλησε με αξιώσεις για κάποιο γκολ αλλά ο Ηλιάδης ήταν εκεί που έπρεπε και με ωραίες αποκρούσεις  δεν τους επέτρεψε να πιστέψουν ότι θα μπορούσαν να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Το φίλμ του αγώνα

Από το σφύριγμα τις έναρξης του αγώνα ο Αχιλλέας έδειξε τις αρετές που έχουν οι νεαροί παίκτες της σφυροκοπώντας  ανελέητα την εστία των φιλοξενουμένων ,και σε μία από αυτές κατόρθωσε να προηγηθεί νωρίς-νωρίς   στο σκορ  στο 23΄λεπτο με πέναλτι του Καραμεταξά όταν σε μία επέλαση   ο Γιαμαλίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Αθανασιάδη . Ενώ στο 39΄πέτυχε το 2-0 με ένα γκολ  για χάι-λάιτ που προήλθε από αριστοτεχνική  Μπαλιά του Μπράτση στον Κοσμά που κινούνταν στα αριστερά και αυτός επίσης με μπαλιά ακριβείας τροφοδότησε των Παρθενόπουλο ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι δεν άφισε περιθόρια αντίδρασης στον γκολκίπερ Μουσκευτάρα.
Στο 42΄ τα Τρίκαλα κατόρθωσαν να μπουν για πρώτη φορά στα καρέ του Ηλιάδη αλλά δεν κατόρθωσαν να την αξιοποιήσουν .

Στην επανάληψη και πάλι ο Αχιλλέας είχε την κατοχή έχασε 2 κλασικές ευκαιρίες με Γιαμαλίδη στο 49΄και Κοσμά στο 57΄που θα μπορούσαν με λίγη τύχη να τις μετατρέψουν σε κάποιο γκολ.

Από το σημείο αυτό και μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή μετά από μία έξυπνη κίνηση του προπονητή και παίκτη των Τρικάλων Γιώργου Ντάμτιου να προωθήσει έναν ακόμη παίκτη στην επίθεση και με δεδομένη την κούραση  των παικτών μας από την υπερπροσπάθεια τους ,αλλά και κάποιον τραυματισμών όπως του Γρηγόρη Γκλέτσου ο οποίος αγωνίστηκε με πρόβλημα στον προσαγωγό αλλά και ο τραυματισμός του Βακαλίδη στο γόνατο οι οποίοι και αντικατεστάθησαν έδωσε στην ομάδα των Τρικάλων την δυνατότητα  να  ανέβασε στροφές  κατορθώνοντας να σπάσουν την συμπαγή ως εκείνη τι στιγμή άμυνα μας και να φτάσουν σε θέση βολής τουλάχιστον 3 φορές αλλά ο Ηλιάδης ήταν παρών και με εξαιρετικές επεμβάσεις κατόρθωσε να αποσοβήσει κάθε κίνδυνο που διαγράφονταν για την εστία μας ,επιβεβαιώνοντας ότι δικαίως χαρακτηρίζεται ως ένας από τους κορυφαίους τερματοφύλακες τις κατηγορίας.

Η διαιτησία του κ. Τρέβλα με βοηθούς τους κ.κ Ιασωνίδη και Χαλατζιούκα ήταν πολύ καλή .