Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ - ΧΑΡΙΕΣΣΑ  1-2

Η διοίκηση της ΕΠΣ Ημαθίας με το καλημέρα έδειξε τον πραγματικό της εαυτό. Χώρισε τα σωματεία σε παιδιά και τσογ…… Αντί να έχουν  παρατηρητή διαιτησίας σε ένα παιχνίδι με τα χαριστικά του τοπικού ντέρμπι  αυτοί προτίμησαν να απέχουν προκλητικά Σε ένα τέτοιο κρίσιμο παιχνίδι άφησαν τις ομάδες να παίζουν μόνες τους  με την  διαιτητική τριπλέτα να κάνει αυτά που ήθελε , δηλαδή την σφαγή της ομάδας μας. Δεν σεβάστηκαν την προσπάθεια των παιδιών του Αχιλλέα , (μιας ομάδας που οι περισσότερη ποδοσφαιριστές του προέρχονται από τις ακαδημίες της). Ο διαιτητής κ. Λιόλιος ακύρωσε 2 γκολ της ομάδας μας με υποδείξεις του πολύ κακού και άπειρου επόπτη Σωτηριάδη ως οφσάιντ, που σε καμία περίπτωση δεν ήταν, σταμάτησε πολλές επιθέσεις με ανύπαρκτα σφυρίγματα (οφσάιντ-φάουλ )που μόνο στην φαντασία αρρωστημένων ανθρώπων υπάρχουν. Η ολοκλήρωση της σφαγής επιτελέστηκε στο 83΄όταν ο διαιτητής υπέδειξε   πέναλτι και ενώ ετοιμαζόταν να δείξει και την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων  ο οποίος ανέτρεψε τον Καραμεταξά, ο επόπτης Σωτηριάδης υπέδειξε  οφσάιντ , και ενώ ο διαιτητής  ήταν μπροστά στην φάση «απόρησε» ναι μεν με την στάση

Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

O Αχιλλέας τα δοκάρια η Ειρηνούπολη τα γκόλ

Στο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα της Ειρηνούπολης μιας ομάδας που δαπάνησε φέτος αρκετές χιλιάδες ευρώ για να αποκτήσει το σημερινό αξιόλογο ρόστερ που αποτελείτε από έμπειρούς και καλούς παίκτες πλην όμως τους διακρίνει μία απειθαρχία που μελλοντικά μπορεί να τους στοιχήσει . Ο Αχιλλέας  στο διάστημα του πρώτου δεκαπεντάλεπτου αιφνιδιάστηκε και  βρέθηκε να χάνει   με 3-0 μετά από  χατ τρικ του Έξαρχου (9΄ 10΄και 14΄λεπτό) να σημειώσουμε ότι για τα δύο γκολ του Έξαρχου παίκτες και παράγοντες του Αχιλλέα διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή κ. Βρέσκα για καταφανέστατα οφσάιτ και μάλλον  έχουν δίκιο. Η ομάδα μας μετά την ανεπάντεχη αυτή τροπή

Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

Ο Αχιλλέας είχε τον Άγιο Μερκούριο

Είχε Άγιο τον Μερκούριο (Καραλιόπουλο) ο Αχιλλέας καθώς ήταν αυτός που έδωσε   στις καθυστερήσεις του αγώνα την νίκη στον  Αχιλλέα.(video)
Το φίλμ του αγώνα;
Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο τελείωσε με μια ελαφρά υπεροχή των φιλοξενουμένων όπου και  κατάφεραν να κυκλοφορήσουν καλύτερα την μπάλα ειδικά στο κέντρο όπου ο Αχιλλέας χόλωνε με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα του Αχιλλέα στο διάστημα αυτό ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου δύο καλές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο πρώτο 15΄λεπτο η φιλοξενούμενη έχασαν κλασική ευκαιρία όταν ο Τουμαράς με δυνατό σουτ από

Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014

Όταν σοβαρεύτηκε καθάρισε με 5-1 την Ακαδημία Βέροιας

Ήταν φλύαρος σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Αχιλλέας Νάουσας στον αγώνα κυπέλου με την Ακαδημία Βέροιας παρότι ευτύχησε να προηγηθεί στο 13΄λεπτο με πλασέ του Καραμεταξά η ισοφάριση των φιλοξενούμενων στο 33΄με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μιχαηλίδη ,ήταν το έναυσμα για τον προπονητή του Αχιλλέα να τα ψάλει για τα καλά στους παίκτες του, παρά ταύτα δεν άλλαξε κάτι και το το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο κύλησε με το ίδιο σχεδόν σκηνικό. Στο δεύτερο ημίχρονο  με την προσθήκη του Καραλιόπουλου η ομάδα βρήκε τα πατήματα της  φιλοδωρώντας έτσι απλά με 4 ακόμη γκολ (Πίτος στο 51΄με κεφαλιά το 2-1 στο 56΄ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο

Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Ο δυνατός κόντρα άνεμος και η τύχη στέρησαν την ομάδα μας για κάτι το θετικό.

Η γηπεδούχοι έχοντας τον ευνοϊκό  δυνατό σε ένταση άνεμο με το μέρος τους κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα μας και στο 12΄λεπτό με τον Σπανό μετά από τραγικό λάθος της άμυνας μας  να σημειώσουν το γκολ που έμελλε να είναι και το τελικό. Η  ομάδα μας μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να ισοφαρίσει και να μπει πάλη σε τροχιά για κάτι θετικό όμως τα σουτ που επεχείρησαν ο Καραμεταξάς στο 30΄ ο Κακκούδης στο 37΄αλλά και ο Μπράτσης στο 42 ΄ δεν  καρποφόρησαν. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας σφυροκόπησε τον γηπεδούχο Διαβατό που ταμπουρώθηκε στην άμυνα του μέχρι και την λήξει του αγώνα , σε αυτό το 45΄λεπτο ο Αχιλλέας έχασε πάρα πολλές κραυγαλέες ευκαιρίες με

Κακούδης     47΄ 72΄

Τα δύο γρήγορα γκολ Πίτου και Μπράτση στο 4΄και 12΄λεπτό αντίστοιχα έδειχναν ότι το σκορ θα έφτανε σε υψηλά επίπεδα .Απελευθερωμένη  πλέον οι παίκτες του Αχιλλέα από το άγχος τις δυστοκίας  σκοραρίσματος που είχε  στα   προηγούμενα  παιχνίδια  παρότι έπαιζε ποδόσφαιρο αξιώσεων δεν καρποφορούσε, αποτέλεσμα  το άγχος τους έφτανε στα ύψη .Βέβαια στο υψηλό σκορ βοήθησε και η φιλοξενούμενη ομάδα που της αξίζουν συγχαρητήρια το ότι δεν περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο καθ όλη την διάρκεια του αγώνος αν και διαφαινόταν η μεγάλη έκταση του σκορ της ήττας  ,δεν πέταξε σε καμία περίπτωση  λευκή πετσέτα ακόμη και όταν το σκορ ήταν 8-0 κυνήγησε το